Žiarski basketbalisti sa poriadne zapotili.

Medzinárodný turnaj INTERCUP dal mladším žiakom žiarskeho basketbalového klubu zabrať. Naši basketbalisti sa s veľkým nasadením postavili aj o hlavu vyšším súperom.

Mladší žiaci sa v dňoch 3. – 5. apríla 2015 zúčastnili medzinárodného Veľkonočného turnaja INTERCUP Bratislava. V našej kategórii bolo zúčastnených 8 družstiev, okrem slovenských i litovské a české.

Našich mladších žiakov doplnilo aj pár žiakov, nakoľko sa súťažilo v kategórii žiakov, teda ročník 2001 a mladší. Turnaj mal byť pre Žiarčanov najmä cennou skúsenosťou a tréningom pred blížiacimi sa majstrovstvami Slovenska mladších žiakov.

Na začiatku úradoval strach

Podľa slov trénera Júliusa Kuceja sa chalani počiatočnej nervozite neubránili. Dôvodom má byť chýbajúca skúsenosť zo súťaže žiakov, ktorú chalani neabsolvovali. Nervozita mladým Žiarčanom v začiatkoch výrazne zväzovala ruky a preto sa im veľmi nedarilo v útoku. To však chlapci šikovne dohnali dôslednou obranou, do ktorej dali skutočne maximum.

Vekové aj výškové rozdiely

,,Veľakrát sa nám podarilo eliminovať obrovskú fyzickú prevahu súpera a chlapci sa museli popasovať aj s hráčmi, ktorí merali cez dva metre. Verím, že keby nám padlo pár streleckých pokusov, ktoré obyčajne premieňame, zápasy by získali ešte väčší náboj. Chlapci sa od zápasu k zápasu zlepšovali a zodpovedne plnili naše pokyny. Doskočili sme množstvo lôpt a to veľakrát cez súpera, ktorý bol o hlavu vyšší,“ vysvetľuje Kucej s tým, že od zápasu k zápasu sa vekový rozdiel na ihrisku postupne strácal.

Väčší než obvykle bol nielen súper, ale aj lopta. Turnaj sa totiž hral s loptou veľkosti 6, na ktorú nebola zvyknutá ani jedna skupina hráčov. Žiarčania sa s tým ale popasovať vedeli.,,Nikto sa na nič nesťažoval ani nevyhováral,“ hovorí spokojne tréner.

V čom vidia tréneri chybu

To, čo sa našim basketbalistom v žiadnom prípade nedalo vytknúť, bola zohratosť a kolektívnosť. Z väčšiny zápasov síce nevyšli víťazne, no herný prejav a nasadenie si chalani držali na skvelej úrovni. V turnaji im patrilo pekné siedme miesto, hoci tréneri hovoria, že stačilo málo a umiestnenie mohlo byť vyššie: ,,Sme presvedčení, že keby hrali tento rok spoločnú súťaž, naša hra by bola ešte kvalitnejšia, umiestnenie na turnaji by bolo vyššie a aj o účasti na majstrovstvách Slovenska v kategórii žiaci by nebolo pochýb. Aj napriek tomu sme boli s turnajom veľmi spokojní po všetkých stránkach. Myslíme si, že nám to dalo obrovskú motiváciu do ďalšieho trénovania a stmelilo to kolektív, čo je v basketbale veľmi dôležité,“zhoduje sa na záver trénerské duo Július Kucej a Juraj Horváth.