Žiaci sa zúčastnili 1. turnaja basketbalovej ligy CEYBL

Žiaci MŠK BK Žiar nad Hronom sa v dňoch 11.10. až 13.10.2019 zúčastnili 1. turnaja Stredoeurópskej mládežníckej basketbalovej ligy CEYBL (Central European Youth Basketball League), ktorý sa konal v českom meste Litomyšl.
11.10.2019, Litomyšl:
MŠK BK Žiar nad Hronom – Slávia Trnava 81:56 (17:12,32:28,62:39)

Body: Horváth Filip 22, Ondrík Oliver 11, Kartík Marián 11, Kret Matej 9, Kaša Alex 6, Barcik Jakub 6, Juhász Bruno 5, Melaga Matúš 4, Valent Matej 4, Kondra Alexander 3,
Hrali: Knažko Marek

V prvom zápase Žiarčania nastúpili proti krajanom zo Slovenska a to družstvu Slávia Trnava, ktoré bolo doplnené hráčmi zo Serede. Do zápasu vstúpili nekoncentrovane a bez energie, čo bol pravdepodobne dôsledok dlhej 7 hodinovej cesty. Aj keď sa im podarilo vyhrať polčas 32:28, s hrou a celkovým herným prejavom nebol žiadny z hráčov spokojný. Do druhej polovice zápasu už nastúpilo družstvo, ktoré sa neprišlo len zúčastniť ale zabojovať o najvyššie méty. Hráči spresnili prihrávky ako aj finálne zakončenia. Na ihrisku sa začali vidieť, čo prinieslo do hry zapojenie všetkých piatich hráčov na palubovke. Zlepšená obrana a rýchly prechod do útoku s úspešnou koncovkou, zaručil Žiarčanom vedenie po tretej štvrtine o 23 bodov. Tento náskok, ako aj tempo hry dokázali udržať až do konca zápasu a zaslúžene si pripísali prvé body za výhru.
12.10.2019, Litomyšl:
MŠK BK Žiar nad Hronom – BBLZ – Reach the Top 71:83 (14:17, 33:32, 55:58)

Body: Kartík Marián 23, Kret Matej 16, Ondrík Oliver 15, Kaša Alex 6, Horváth Filip 4, Barcik Jakub 4, Melaga Matúš 3,
Hrali: Knažko Marek, Valent Matej, Kondra Alexander, Juhász Bruno

V druhom hracom dni hneď v úvodnom zápase proti Žiaru nastúpilo družstvo BBLZ – Reach the Top z Rakúska. Podľa informácii to bolo družstvo poskladané z najlepších hráčov pôsobiacich vo Viedni a okolí. Celý zápas bol vyrovnaný a rozhodovalo sa až v posledných minútach, ktoré lepšie zvládol súper. V tomto zápase chlapci hrali veľmi nedisciplinovane, neplnili pokyny trénerov, ignorovali nacvičený prechod na útočnú polovicu súpera ako aj útočné kombinácie, ktoré mali natrénované. Individuálna hra v kombinácii s bezhlavým zakončením do troch brániacich hráčov, uberala Žiarčanom veľa síl, ktoré chýbali v posledných minútach. V obrane sa hráči snažili, ale po množstve úzkostlivo odpískaných faulov sa niektorí vyfaulovali alebo dohrali so 4 osobnými chybami. Za zmienku stojí päť premenených trojbodových striel nášho hráča M. Kartíka, ktorý na to potreboval len 8 pokusov. Na druhej strane mu konkuroval hráč Zeleznik, ktorý premenil 6 trojbodových striel.
12.10.2019, Litomyšl:
MŠK BK Žiar nad Hronom – WKK Wroclaw 72:70 (26:13, 41:30, 57:55)

Body: Kartík Marián 21, Kret Matej 16, Horváth Filip 15, Caban Lukas 10, Kaša Alex 6, Ondrík Oliver 4,
Hrali: Knažko Marek, Barcik Jakub, Juhász Bruno, Melaga Matúš, Valent Matej, Kondra Alexander,

V treťom zápase bol našim súperom WKK Wroclaw. Atleticky veľmi dobre pripravené družstvo budilo už na rozcvičke rešpekt. Spoliehali sa na veľmi dobrú rozohrávku, ktorú dirigoval malý šikovný rozohrávač ako aj na vysokého podkošového hráča, ktorý budil rešpekt vo vymedzenom území odkiaľ sa ani nepohol. No aj napriek týmto skutočnostiam naši žiaci vstúpili do zápasu výborne. Z dobre organizovanej a agresívnej obrany, mal súper problém sa presadiť a za polčas zaznamenal iba 30 bodov. Naopak našim chlapcom sa darilo aj v útoku, kde sa dokázali presadiť po pekných kolektívnych kombináciách ako aj individuálnych zakončeniach. V druhom polčase hlavne v začiatku sa ukázala sila súpera, ktorý za pár minút dokázal zmazať 11 bodový náskok Žiarčanov. Začínalo sa od začiatku a boj o každú loptu a body trval až do posledných sekúnd. V posledných minútach hry treba pochváliť našich hráčov, ktorí až na jednu situáciu dokázali splniť pokyny trénera, nespanikárili a úspešne niekoľko krát zakončili spod koša aj napriek obrane ich 2 m podkošového hráča. Tesná výhra o 2 body všetkých veľmi potešila a naštartovala do posledného zápasu.
CEYBL – 13.10.2019, Litomyšl:
MŠK BK Žiar nad Hronom – Mitteldeutsche Basketball Academy 98:38 (21:12,44:17,77:30)

Body: Horváth Filip 16, Kret Matej 12, Kartík Marián 11, Ondrík Oliver 10, Caban Lukas 9, Kaša Alex 8, Valent Matej 8 Knažko Marek 7, Barcik Jakub 6, Melaga Matúš 4, Kondra Alexander 4, Juhász Bruno 3,

V poslednom zápase celého turnaja Žiarčania nastúpili proti súperovi z Mitteldeutsche Basketball Academy, ktoré pricestovalo na turnaj z Nemecka. Aj keď súper na turnaji nezaznamenal víťazstvo, určite sa nechcel ľahko vzdať, na čo boli naši hráči pripravený, súpera nepodcenili a hneď od prvej štvrtiny ukázali, že sú lepší vo všetkých herných ako aj individuálnych basketbalových zručnostiach. Dominovali aj po fyzickej stránke, čo sa prejavilo hlavne v súbojoch o loptu a na doskoku. Hneď od začiatku boli do hry zapojení vo väčšej miere hráči, ktorí nedostali až toľko priestoru v predchádzajúcom zápase a s prehľadom doviedli zápas do víťazného konca.

Vďaka Stredoeurópskej lige sme sa na prvom turnaji konfrontovali s kvalitnými zahraničnými súpermi, čo našich hráčov určite motivuje a nakopne do ďalšej práce. Ďalšieho turnaja CEYBL sa zúčastníme v decembri, keď vycestujeme opäť do Čiech a to do mesta Pardubice.

Tréner: Juraj Horváth
Asistent: Ján Valent

neboli nájdené žiadne obrázky