Starší žiaci bronzoví na Majstrovstvách Slovenska 2017

Starší žiaci MŠK BK Žiar nad Hronom dosiahli na Majstrovstvách Slovenska v basketbale starších žiakov v Žiline skvelý úspech, keď obsadili 3.miesto a domov si priniesli bronzové  medaily.

Majstrovstvá SR v basketbale starších žiakov sa hrali v Žiline v dňoch 19.-21. mája za účasti štyroch najlepších tímov celoslovenskej ligy. V boji o národný primát v kategórii basketbalistov do 15 rokov zviedli medzi sebou tuhé boje basketbalisti MBK Victoria Žilina, ŠBK Junior Levice, MBA Prievidza a MŠK BK Žiar nad Hronom.

Žiarčania vstúpili do prvého zápasu proti domácemu favoritovi veľmi dobre. Nebojácnou hrou dokázali zaslúžene vyhrať prvú štvrtinu. V druhej štvrtine sa prebudilo aj domáce družstvo Žiliny, ktoré v priebehu niekoľkých minút dokázalo vyrovnať skóre a ujať sa vedenia. V priebehu ďalšej hry hráči MŠK BK vyprodukovali po vlastných chybách nespočetné množstvo stratených lôpt, čo dokázal súper nekompromisne potrestať a vytvoriť si bodový náskok, ktorý udržal až do konca stretnutia. Keď sa k tomu pridalo ďalšie zranenie nášho hráča z úzkej rotácie o výsledku bolo rozhodnuté.

Do druhého zápasu nastúpili Žiarčania s odhodlaním získať prvé víťazstvo a body na turnaji. Proti húževnatému družstvu MBA Prievidza sa im darilo od prvých sekúnd zápasu. Kolektívnym a hlavne koncentrovaným výkonom odolávali súperovi, ktorý od začiatku sezóny zaznamenal najväčší herný progres. Konečná výhra o 3 body nesmierne potešila a nakoniec Žiarčanom aj zabezpečila istú medailu.

V nedeľu, v poslednom zápase sa rozhodovalo medzi ŠBK Junior Levice a MŠK BK Žiar nad Hronom o poradí na druhom a treťom mieste. Družstvo Žiliny si už v sobotu výhrou nad Levicami zabezpečilo titul Majstra Slovenska. Začiatok zápasu ako aj celý prvý polčas zvládli lepšie Levičania, ktorý ho vyhrali o 19 bodov. Po polčase vstúpili na palubovku hráči Žiaru ako vymenení. Podarila sa im šnúra 16 premenených bodov za sebou, čo donútilo súpera zobrať oddychové časy. Do štvrtej štvrtiny nastupovali Žiarčania so 4 bodovým mankom. Bojovalo sa o každú loptu, pozíciu o doskok. Škoda nepremenených 21 trestných hodov a posledných 5-6 trojbodových pokusov v posledných minútach zápasu. V závere mali viac síl chlapci z Levíc, ktorí zápas doviedli do víťazného konca a obsadili druhé miesto.

Žiarčania nakoniec obsadili tretiu priečku a domov si priniesli bronzové medaily, čo je za daných okolností veľmi dobré umiestnenie. Počas posledných dvoch mesiacov sa hráčom nevyhli zranenia, ktoré boli aj príčinou ich výpadku v tréningovom procese, ako aj celkovej príprave na finálový turnaj. Preto chlapcom patrí nesmierna vďaka za ich prístup, odhodlanie, bojovnosť a celkovú reprezentáciu Žiarskeho mládežníckeho basketbalu.

Žiarčania sa dokázali presadiť nielen ako kolektív, ale za individuálne výkony bol ocenený Marek Novák, ktorý sa dostal do B tímu All stars turnaja. Veľká vďaka patrí aj rodičom a všetkým Žiarčanom, ktorí naše družstvo povzbudzovali počas celého turnaja či už osobne v Žiline alebo na diaľku.