Starší žiaci po 1. kole Europskej ligy

Starší žiaci MŠK BK Žiar nad Hronom sa v dňoch  16.09.2016 – 18.09.2016 zúčastnili 1. kola európskej ligy mládeže EYBL (European Youth Basketball League) v maďarskom Debrecíne. Hneď v prvom zápase Žiarčania nastúpili proti rovesníkom z Rumunska. S urasteným a fyzicky veľmi dobre disponovaným súperom sme dokázali držať krok len prvú štvrtinu, ktorú sme prehrali 13:14. V druhej aj v tretej dominovali Rumuni, aj keď sa snaha našim chlapcom nedala uprieť. Dvaja hráči zo základnej rotácie nazbierali rýchlo osobné chyby a nedohrali zápas. Posledná štvrtina bola opäť vyrovnaná, to ale súper už len kontroloval výsledok. Prehra o 29 bodov ukázala, že žiadny zápas nebude ľahký, čo sa na konci prvého kola turnaja aj potvrdilo. V ďalšom zápase proti tradičnému rivalovi zo Slovenska, družstvu MBA Prievidza posilnenému hráčmi aj z druhých klubov sme začali nekoncentrovane a až neuveriteľne ustráchane. Naopak súper hral s ľahkosťou a hlavne zodpovedne ako obrane, tak aj v útoku. Ich najlepší piati hráči nastrieľali 81 bodov a stratili 15 lôpt oproti našim piatim, ktorí nastrieľali 67 bodov a stratili neskutočných 31 lôpt. Prebrať sme sa dokázali až v poslednej štvrtine,  ktorú sme vyhrali o 16 bodov, no na zvrat v zápase to už nestačilo. V treťom zápase proti nám nastúpilo domáce družstvo Debrecínu. Zápas bol  veľmi vyrovnaný až do poslednej štvrtiny, ktorú sme znova hrali už bez dvoch hráčov z úzkej rotácie. Tlak domácich sme nezvládli, chlapci z lavičky sa nedokázali prispôsobiť rýchlej a tvrdej hre súpera a preto sme 4. štvrtinu prehrali o 19 bodov a celý zápas o 21 bodov. V poslednom zápase nám los pridelil znova Slovenské družstvo B4SA Inter Bratislava. Žiarčania vyhecovaní troma prehrami chceli za každú cenu zvíťaziť. Do základnej päťky boli nominovaní hráči, ktorí mali najmenšiu minutáž v turnaji a mali držať krok s mladším a fyzicky slabším súperom. Opak bol pravda. Prvú štvrtinu Žiarčania prehrali 26:4. Po katastrofálnej 1.štvrtine  došlo k prestriedaniu hráčov, čím sa zmenil celý obraz hry. Druhú štvrtinu sme vyhrali 28:5. Darilo sa nám aj v druhej polovici zápasu a do hry sa mohli postupne zapojiť všetci zdraví hráči. Prvá  výhra na turnaji potešila. Tieto ťažké zápasy nám ukázali, že musíme popracovať nielen na basketbalových činnostiach a zručnostiach, ale aj na mentálnej a psychickej pripravenosti našich hráčov, nájsť lídrov tímu, ktorí dokážu v spolupráci s trénerom usmerniť a povzbudiť svojich spoluhráčov a v neposlednej miere si budú držať svoj výkonnostný štandard.

Druhá časť turnaja bude v januári 2017 tiež v Maďarsku. Odohráme ďalšie štyri kvalitné zápasy proti zahraničným družstvám, ktoré patria k špičkám vo svojich krajinách.