MINIBASKETSHOW prvýkrát aj v Žiari nad Hronom

MINIBASKETSHOW je projekt, ktorého hlavným cieľom je zapojiť do športovania čo najväčší počet najmenších žiakov základných škôl. Jeho ambíciou je otvoriť dvere do basketbalového sveta tým, ktorí sami na ich kľučku ešte nedočiahnu. Unikátny projekt Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA), zameraný na vyhľadávanie mladých talentov, sa podarilo dostať konečne aj do Žiaru nad Hronom.

V našom meste aj tento školský rok pokračuje najúspešnejší projekt Basketbalového klubu, NEMAK žiarska basketbalová mikroliga (NEMAK ŽBM). V tomto, už 4.ročníku, sa projekt posunul na ešte vyššiu úroveň, keďže na každej zo štyroch žiarskych základných škôl je otvorený krúžok pohybových hier, koordinovaný za súčinnosti školy a basketbalového klubu. Až 80 detí prvého až tretieho ročníka sa pod vedením svojich učiteliek a koordinátora NEMAK ŽBM pripravuje na „mikrobasketbalové“  turnaje, ktoré prebehnú postupne na žiarskych školách v mesiacoch apríl až jún.

Vedenie Basketbalového klubu preto uvítalo ponuku z Bratislavy, aby aj Žiar nad Hronom zorganizoval pre deti ročník narodenia 2008 a mladších jedno z viacerých kôl MINIBASKETSHOW 2018. Spolupráca SBA a BK MŠK Žiar nad Hronom funguje už viac rokov na výbornej úrovni, možnosť rozvinúť spoluprácu aj u neorganizovanej mládeže, prišla v tomto čase viac ako vhod.

V stredu 14.marca už od rána prichádzali postupne do žiarskej ZUS arény malí žiačikovia z prvého stupňa žiarskej Jednotky, Dvojky, Štvorky a Cirkevnej ZŠ. Pozvaná bola aj Základná škola Ďumbierska v Banskej Bystrici. V šatniach, ktoré mali jednotlivé školy pridelené, sa tak do novučičkých tričiek s logom SBA obliekalo takmer 90 detí, nervózne očakávajúc, čo ich o chvíľku na palubovke čaká. Celá hala bola vyzdobená banermi, plagátmi a mantinelmi s logami SBA, 3×3 BASKETBAL, Ministerstva školstva SR a MINI BASKET SHOW. Spolupráca SBA a Basketbalového klubu pripravila pre deti výborné podmienky. Stolík obsluhujúci svetelnú tabuľu, zabezpečujúci hudobný doprovod, ozvučujúci profesionálneho moderátora, dotváral fantastickú športovú atmosféru na palubovke. Zápasy rozhodovali oficiálni rozhodcovia SBA. Každé dieťa dostalo okrem nálepky, veľkej bagety a veľkého nápoja  tričko SBA. Na prvých troch miestach dostali všetky deti basketbalovú loptu „na domov“. A deťom dvoch škôl, ktoré lopty nedostali, sľúbilo vedenie BK loptu „na domov“ v najbližších dňoch. Veď čo môže byť lepšie, ako keď má dieťa na sebe tričko  SBA a pod pazuchou svoju vlastnú loptu…..

Turnaj slávnostne otváral viceprimátor mesta Ladislav Kukolík, konateľ Technických služieb s.r.o. Emil Vozár a riaditeľ Technických služieb s.r.o. Igor Rozenberg.  Po spoločnom sa odfotení sa už naplno rozbehli jednotlivé zápasy medzi školami. Turnaj sa hral systémom každý s každým, takže každá škola odohrala 4 veľmi napínavé zápasy. Zápas sa skladal z viacerých súťaží, išlo o  štafety s driblingom, štafety s prihrávkami, štafety so streľbou a poslednou štafetou bola práca nôh-agilita. Zápas medzi školami bol zakončený hrou 3:3, kde sa postupne vystriedalo všetkých 15 detí v tíme. Ako sa nakoniec ukázalo, nebolo dôležité, kto turnaj vyhral, kto prehral. Stretli sa aj malí prváčikovia so staršími tretiakmi. Vyhrali samozrejme tí starší. Tí najmenší si musia rok počkať. A poctivo zatiaľ trénovať, veď raz aj oni budú starší… Pretože MINIBASKETSHOW 2019 určite po tohtoročnom vydarenom kole opäť zavíta ku nám budúci rok do Žiaru nad Hronom.

Poradie škôl na turnaji MINIBASKETSHOW 2018 v Žiari nad Hronom:

  1. ZŠ na ul.Ďumbierskej BB /postup do celoslovenského finále v Poprade/
  2. Jednotka
  3. Cirkevná ZŠ
  4. Štvorka
  5. Dvojka

Norbert Nagy, športový riaditeľ BK a koordinátor NEMAK ŽBM