Krok za krokom k MAJSTROVSKÉMU TITULU U12

MŠK BK Žiar nad Hronom hostil opäť po roku finálový turnaj Majstrovstiev Slovenska, tentokrát v kategórií chlapcov U12. Turnaj prebiehal v dňoch 25. – 27. mája 2018 v priestoroch ZUS Arény. Zúčastnilo sa na ňom šesť najlepších tímov Slovenska, menovite BK Inter Bratislava, BSC Bratislava, MBK Victoria Žilina, Bardejovskí Rytieri, ABOVIA 96 Košice a domáci celok MŠK BK Žiar nad Hronom.
Naši chlapci podstúpili tvrdú trojtýždňovú prípravu pred týmto turnajom. Turnaj pre nás začínal prvým zápasom proti tímu BSC Bratislava. Po perfektnom úvode, kedy sme vyhrávali 12:0, sme bezdôvodne zvoľnili a hra sa vyrovnala. Po istých taktických radách, najmä v obrane, sme si dokázali vypracovať náskok a do polčasu sme šli za stavu 38:21 v náš prospech. V druhom polčase naši chlapci nepoľavili a dobrou obranou a zodpovednou prácou v útoku sme dokázali poraziť nášho prvého súpera na turnaji v pomere 76:40. Bolo to pre nás dôležité víťazstvo hlavne po psychickej stránke, pretože sme chceli v pohode a s dobrým výkonom vstúpiť do turnaja.
V druhom piatkovom zápase sme nastúpili proti tímu z východu Slovenska, ABOVII 96 Košice. Žiarčania prevýšili svojho súpera vo všetkých parametroch a od začiatku zápasu nebolo pochýb, kto bude určovať tempo zápasu. Nakoniec naši chlapci zvíťazili vysoko, v pomere 89:23. V sobotu na nás doobeda čakal druhý zástupca východného Slovenska, tím Bardejovských rytierov. Aj tu naši chlapci nenechali nič na náhodu a zodpovednou a najmä kolektívnou hrou, ktorá musela baviť každého kto si našiel cestu do haly, sme si postupne zvyšovali náskok a dosiahli sme ďalšie vysoké víťazstvo v pomere 89:28.
V poobedňajších hodinách na nás čakal náš najväčší súper a horúci kandidát na titul Majstra Slovenska, družstvo BK Inter Bratislava. Bola to bitka nielen na palubovke, ale aj v hľadisku, keďže aj bratislavské družstvo malo veľkú podporu na tribúne. Za úžasnej atmosféry sa teda začalo predčasné finále turnaja, v ktorom nastúpili proti sebe dovtedy dve neporazené družstvá na turnaji. Správne namotivovaní žiarski chlapci opäť ukázali, že otváranie zápasov je ich silná stránka a prvú štvrtinu sme vyhrali v pomere 20:5. V druhej štvrtine mal navrch Inter, keď ju dokázal vyhrať o 6 bodov a do polčasu sa tak šlo za stavu 32:23 pre našich chlapcov. Po porade v šatni, na ktorej sme si zdôraznili zvýšenú agresivitu v obrane a väčší pokoj v útoku, pretože sme sami našimi stratami ponúkali súperovi ľahké skórovanie, sme vyšli do druhého polčasu. Tretia štvrtina bola viac-menej vyrovnaná, a tak sa všetko malo rozhodnúť v poslednej štvrtej štvrtine. Tá spočiatku prebiehala ako na hojdačke, až v závere naši chlapci zvýšili tlak, získali pár lôpt a skórovali. Po veľkej dráme do posledných sekúnd sme sa tak tešili z víťazstva 64:59. Ostával pred nami už len posledný krok pre obhajobu titulu, družstvo MBK Victoria Žilina. Aj pred týmto zápasom bolo všetko otvorené a v prípade nášho zaváhania mohli byť ešte všetky tri tímy (Žiar, Inter a Žilina) Majstrami Slovenska. Zápas sme však nezačali dobre, chlapcom akoby tlak zväzoval ruky a nedarilo sa nám ako v obrane, tak i v útoku. Dovoľovali sme súperovi ľahké prieniky do našej obrany a ten to využíval. Naopak, my sme sa v útoku natrápili a boli sme vďační za každý kôš, ktorý sme boli schopní premeniť. Polčas sa skončil remízou 32:32. Porada v šatni, kde sme si povedali všetko podstatné, mala svoj zmysel a chlapci začali hrať hru, ktorá ich zdobila celú sezónu. Začali sme hrať rýchlo, kolektívne, zodpovedne a povzbudzovali sme sa pri každej príležitosti. Postupne sme si vypracovali mierny náskok, ktorý sme si už nemohli pustiť. Opäť nás hnala plná hala ľudí a keď necelú minútku pred koncom stretnutia začali ľudia skandovať „Majstri!“, vedeli sme, že naša práca je dokonaná. S posledným klaksónom sa tak mohla prejaviť naša radosť, všetci hráči i tréneri sme vybehli do stredu palubovky a majstrovské oslavy mohli začať.
Chlapci si tento úspech za celú sezónu zaslúžili. Tvrdo na sebe pracovali a hoci sme počas sezóny zažili pekné i menej pekné momenty a nevyhýbali sa nám poklesy formy, zranenia či choroby, každý deň sme tvrdo pracovali na tom, aby sme si opäť mohli povedať, že sme najlepší na Slovensku. Chceme sa poďakovať prezidentovi klubu Mgr. Jánovi Valentovi a celému organizačnému tímu, ktorý zabezpečoval hladký priebeh finálového turnaja i na mládežnícky basketbal, dokonca až nadštandardné podmienky pre všetkých zúčastnených. Rovnako obrovská vďaka smeruje k rodičom, ktorí nás povzbudzovali celú sezónu, chodili s nami aj na vonkajšie zápasy a boli vždy pre nás tým šiestym hráčom na ihrisku. A v neposlednom rade musíme poďakovať aj samotným hráčom, ktorí tvrdou prácou a zodpovedným prístupom uľahčovali prácu aj nám trénerom, vytvorili skvelú chémiu v družstve a tréning od tréningu a zápas od zápasu napredovali. Prajeme im veľa ďalších úspechov v ich nasledujúcich basketbalových rokoch.

Tréner: Mgr. Jozef Oravec
Asistent: Ladislav Balogh